
ul. Husarii 32
02-951 Warszawa,
tel. 22-8427887
e-mail: news@kanzeon.pl
strona internetowa: www.kanzeon.pl
Historia polskiej Sangi Kanzeon sięga 1983 roku, gdy do kraju przyjeżdża po raz pierwszy spadkobierca dharmy Hakuyu Taizan Maezumi Roshi’ego – Genpo Sensei. Przewodniczącymi Sanghi byli wpierw Dariusz Mroczek, a następnie Magdalena Wronecka. Od roku 1992 Sangą kieruje Małgorzata Braunek / Jiho Roshi.
Nauczyciele:

- Od 1980 roku praktykowała z mistrzem tradycji koreańskiej Soen Sa Nimem, zostając Nauczycielem Dharmy. W 1983 r. po pierwszym przyjeździe do Polski Genpo Senseia, podejmuje równoległą praktykę z nim, by w1987 przyjąć od niego jukai, zostając tym samym jego uczniem i skoncentrować się wyłącznie na praktyce w szkole Kanzeon. Od roku 1992 kieruje polską Sanghą.
- Przekaz Dharmy oraz tytuł Sensei od Genpo Roshi’ego w 2003 roku
- W 2011 przekaz Inka oraz tytuł Roshi od Genpo Roshi’ego

- Od 1980 roku wraz z żoną Małgorztą Braunek praktykował pod kierunkiem Soen Sa Nima, zostając Nauczycielem Dharmy, by od 1983 roku praktykować również z Genpo Sensei’em a od 1987 roku tylko pod jego kierunkiem.
- W 2003 otrzymuje od Genpo Roshi’ego tytuł Hoshi.
- W 2011 roku od Roshi’ego Bernie Glassmana otrzymuje tytuł Sensei.
Sanga Kanzeon prowadzi regularną praktykę cotygodniową oraz comiesięczne odosobnienia weekendowe w ośrodku w Wilanowie, a dwa razy do roku intensywne odosobnienia dwutygodniowe, kiedyś w Przesiece i Sosnówce, obecnie w ośrodku Darka i Hani Mroczków w Kazimierzu.
Praktyka cotygodniowa odbywa się w każdy czwartek w godzinach 17.00 – 20.10 oraz w niedzielę w godzinach 11.00 – 14.10. W czwartki odbywają się rozmowy osobiste z Roshi lub z Sensei’em, zaś w niedzielę Mowy Dharmy lub sesje Big Mind oraz ceremonia śpiewów.
Związek Buddyjski Kanzeon jest częścią White Plum Asangha
http://www.whiteplum.org
http://batchgeo.com/map/1d97ce6640bcc68a4115bc06b717d81a
skupiającej wszystkie sanghi w linii Maezumi Roshi’ego, w tym również siostrzane sanghi Kanzeon w linii Genpo Roshi’ego (głównie w USA , a w Europie we Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Anglii, Malcie, Szwajcarii).
Stowarzyszenie Polska Wspólnota Pokoju, http://www.polskawspolnotapokoju.pl jest częścią międzynarodowego Zen Peacemakers, założonego przez Roshiego Berniego Tetsugena Glassmana w celu propagowania buddyjskiej działalności prospołecznej, tzw duchowości zaangażowanej. PWP od 18 lat współorganizuje coroczne międzynarodowe i międzywyznaniowe Medytacje Oświęcimskie – Auschwitz Birkenau Bearing Witness Retreat. Patronuje również wielorakim szkoleniom i warsztatatom w więzieniach, tak dla więźniów jak i dla personelu, prowadząc m in medytacje. Powszechnie dziś znana jest importowana do Polski przez PWP metoda dr. Marshala Rosenberga, Porozumienie Bez Przemocy. Przewodniczącym PWP jest Sensei Getsugen.
Powołana została również Fundacja Bądź, której celem jest szerokie propagowanie idei otwartości i życzliwości w relacjach ludzkich – m.in. prowadzimy akcję „Dzień dobry. Uśmiechnij się!”